Brzoza pożyteczna dorembos

Koszt wysyłki: od 25,00 zł

Wiek sadzonki: 2 lata

Czas wysyłki: do 12 dni roboczych

Forma sprzedaży: Doniczka

69,99 zł

Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Sadzenie

 

Brzoza pożyteczna dorembos

Brzoza pożyteczna Doorenbos to bardzo ceniona w ogrodnictwie odmiana. Wygląd drzewka jest uznany za wyjątkowy i dekoracyjny. Charakterystyczną cechą dla tej odmiany brzozy jest złuszczająca się kora o śnieżnobiałej barwie, która odchodzi od pnia i konarów cienkimi płatami. Konary wyrastają z pnia pod ostrym kątem, co sprawia, że drzewko przybiera kulistą formę. Brzoza osiąga maksymalnie 10 m wysokości i ok. 7 m średnicy. Świeże pędy mają oliwkowobrązowe kolory, natomiast starsze są blado pomarańczowe. Pojedyncze, sercowate, zielone liście jesienią przybierają złociste odcienie. Brzoza preferuje półcieniste lub słoneczne stanowiska. Roślina jest tolerancyjna na różne gleby, najlepsze będą lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Drzewko bardzo dobrze toleruje mrozy do ok -23°C. Drzewa powyżej 3 lat gorzej znoszą przesadzanie. Brzoza ma płytki system korzeniowy, co może wyjaławiać glebę. Nie należy sadzić zbyt wielu roślin w bliskim otoczeniu.

 

 

 

Charakterystyka  odmiany  

Barwa kwiatów: -----


Barwa liści: zielona

Okres kwitnienia: ------


Okres owocowania: ----------


Stanowisko: słoneczne lub lekko ocienione


Wymagania:  gleba żyzna wilgotna


Wysokość: ok. 10 m


Mrozoodporność: ------

Wizualizacja pokroju i wysokosci docelowej drzewa

                  

Uprawa i ciekawostki

- Drzewo łatwe w uprawie, niewymagające w stosunku do gleby, polecane dla początkujących ogrodników do sadzenia na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

- Świetnie nadaje się do sadzenia samodzielnie, jako soliter oraz w grupach.

- Szczególnie ładnie wygląda w okresie bezlistnym, na tle drzew i wysokich krzewów iglastych. Równie efektownie prezentuje się w zimowych zestawieniach kolorystycznych z dereniami o intensywnej barwie pędów: dereniem białym ‘Sibirica’ i dereniem świdwa ‘Flaviramea’ czy ‘Midwinter Fire’.

 

Cięcie brzozy

- Przycinanie brzozy wykonujemy po okresie tzw. pędzenia soków, czyli jak już wypuści liście. Najlepszym terminem jest czerwiec. Niektórzy brzozy tną jeszcze zimą w okresie styczeń lub luty. Ten termin jest o tyle dobry, gdy robimy to w dzień kiedy nie ma mrozu.

- Cięcie brzozy wykonujemy w celach pielęgnacyjnych. Najważniejszym elementem jest cięcie sanitarne brzozy. Wycinamy wszelkie suche i martwe pędy rośliny. Kolejnym ważnym etapem jest formowanie korony. Pędy ścinamy tuż nad rozgałęzieniem lub nad pąkiem. Gałązki tniemy ukośnie, tak aby najwyższe miejsce znajdowało się nad pąkiem

- Usuwamy wszystkie gałązki nisko rosnące, krzyżujące się i będące odrostami korzeniowymi tzw. wilkami. Wilki są młodymi pędami, wyrastającymi z grubszych jego gałęzi pionowo do góry. Do cięcia brzozy używamy sekatora.

Wszystkie nasze rośliny posiadają paszport roślin